روش‌های ماهیگیری, مطالب تخصصی ماهیگیری

ماهیگیری فلای

ماهیگیری فلای
ماهیگیری فلای

این نوع از روش ماهیگیری محبوب ترین در بین ورزشکاران حرفه است.

فلای فیشینگ از روش های ماهیگیری بر مبنای شبیه سازی حرکت حشرات روی آب طراحی شده است.
در این روش بافته‌ای که شبیه پشه یا سنجاقک یا سایر حشرات درست شده است به قلاب وصل می‌شود
و به وسیله نخ ماهیگیری در آب شناور می‌ماند. از نکات فلای فیشینگ و مهارت‌هایی که ماهیگیر باید کسب کند، چگونگی رها کردن نخ روی آب، هدایت و کنترل آن است. چرا که در این روش هیچگونه وزنه یا سرب به قلاب وصل نمی‌شود همچنین از شناورهای مرسوم استفاده نمی‌شود. بنا بر این همه چیز به خود ماهیگیر و تسلط آن بر روی پشه روی آب و چوب و نخ ماهیگیری دارد.
در فلای فیشینگ بعد از پرتاب کردن پشه روی آب، نخ را در مسیر آب آزاد می‌گذارند تا در امتداد آب حرکت کند.
میزان این کنترل به تجربه و تسلط خود ماهیگیر بستگی دارد. نهایتا با تحریک شدن ماهیان داخل آب و جلب توجه آنها، به قصد شکار کردن پشه به آن حمله می‌کنند و البته خودشان صید می‌شوند.

سبک فلای از جمله محبوب ترین روش های ماهیگیری

ساده ترین و شایع ترین نوع پرتاب در فلای فیشینگ پرتاب بالای سر است.
چوب فلای یا چوب پشه، چوبی نازک با انعطاف پذیری بالا برای ماهی گیری با پشه است که معمولا متشکل از یک قلاب گره خورده با خز، پر و امثال آن است (منظور پشه مصنوعی یا طعمه ای مشابه آن است).
چوب های فلای جدید معمولا از ترکیب موادی مانند فایبر گلاس و فایبر کربن و گرافیت ساخته شده‌اند.
این نوع چوب ها سایز های متفاوتی دارند و از رودخانه های کم‌آب آب شیرین برای صید ماهی‌هایی مانند قزل آلا و در دریا برای صید ماهی آب شور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سبک فلای از جمله محبوب ترین روش های ماهیگیری
فلای فیشینگ یک ماهیگیری استراتژیک

 منظور این است که این روش حساسیت فوق العاده زیادی دارد. معمولا با تغییر جهت و مدل پرتاب و شناسایی جریان‌ها می‌توانید بسیار هوشمندانه موفق به صید ماهی شوید.
در خیلی از موارد حتی نوع طعمه شما از لحاظ ساختار می‌تواند تکنیک ماهیگیری شما را تعیین کند. الگوی اصلی حشرات WET نمونه‌های هچ کننده زیر سطحی هستند. شما اکثر مواقع حتی زمان‌هایی که هیچ حشره‌ایی در حال هچ نیست میتوانید با  این طعمه ها ماهیگیری خوبی داشته باشید. این پشه در دو سبک  SOFT HACKLE و WET WING ساخته می‌شوند. در بیشر مواقع حشرات خیس شبیه مدل خاصی نیستند و فقط نوعی اترکتور به حساب می‌آیند. نمونه های واقعی این حشرات  گونه‌هایی از می‌فلایها هستند که در لایه زیرین سطح آب هچ می‌کنند و به سمت سطح شنا می‌کنند. یک نمونه خیلی جالب، حشره ایی به نام سیمولیدا هست که در تمام رودخانه ها یافت می‌شود. این حشره در عمق آب هچ می‌کند.

چوب فلای از وزن نخ فلای برای پرتاب کمک می گیرد

بین نخ اصلی فلای و طعمه نخ دیگری قرار می گیرد که به آن لیدر (leader) می گویند.

سبک فلای از جمله محبوب ترین روش های ماهیگیری

اگر ماهی‌ها برای گرفتن حشرات به سطح نمی آیند و شما کماکان می‌خواهید با روش‌های ماهیگیری درای فلای ماهیگیری کنید، دو انتخاب را پیش رویتان دارید.
می توانید از یک پشه attractor و عمومی (پشه ای که به حشره خاصی شباهت ندارد اما ماهی را به خود جذب می کند، مثل یک Humpy ،Royal Wulff یا Adams) استفاده کنید. در غیر این صورت پشه ای را برگزینید که به حشرات سطح آب که ماهی به تازگی از آن تغذیه کرده شبیه باشد.
این کار را در صورتی می توانید انجام دهید که در آن رود قبلا ماهیگیری کرده و یا این که از ماهیگیران دیگر راهنمایی گرفته باشید. در ماه های مرداد و شهریور، نمونه‌های ملخ در همه جا خوب عمل می‌کنند.

روش‌های ماهیگیری دیگر با درای فلای

پرتاب به سمت مقابل (پرتاب میانی) است. با این روش پشه قبل از لیدر بالای سر ماهی فرود می‌آید و روش بسیار خوبی برای صید ماهی هایی است که در آبهای شفاف برای گرفتن حشرات روی آب بالا می آیند.
اما انجام پرتاب میانی در رودهای باریک دشوار است و گاهی اوقات تغییر سرعت جریان بین شما و ماهی باعث ایجاد اصطکاک در حرکت پشه می شود. بیشتر ماهیگیران ترکیبی از دو روش پرتاب در بالای جریان و پرتاب مبانی را بکار می برند. با پرتاب به روش بالا و میانی پشه بدون ایجاد اصطکاک روی آب شناور می شود و نخ و لیدر به سمت ماهی نمی روند.

نکات

به غیر از جاهایی که آب خیلی شفاف است، باید سعی کنید در موقعیتی پایین تر از ماهی قرار بگیرید تا بتوانید پرتاب را به صورت بالا و میانی انجام دهید. بعضی اوقات، به خصوص هنگام ماهیگیری در آب های صاف می توانید خودتان را نسبت به ماهی در موقعیت بالا و میان جریان قرار دهید تا بتوانید به صورت پایین و میانی پرتاب کنید.
در انواع روش های ماهیگیری نکات ریز زیادی وجود دارد که با تجربه به دست می آید.

این روش پرتاب باعث می شود ماهی پشه را قبل از نخ و لیدر ببیند

برای اجرای این روش و ممکن ساختن حرکت درست پشه روی آب، به پرتاب های ویژه ای نیاز دارید و با پرتاب معمولی پشه بی درنگ با اصطکاک مواجه خواهد شد. وقتی که پشه شما در بالای جریان آب فرود می آید، نخ باید شل باشد تا کشش نخ باعث کشیده شدن پشه و ایجاد اصطکاک در حرکت آن نشود. در حالی که نخ بعد از پرتاب روی آب می نشیند نوک چوب را به آرامی به طرفین تکان دهید تا این شکل منحنی در نخ ایجاد شود.

اما وقتی ماهی پشه را می گیرد برای کشیدن نخ چه قدر باید صبر کنید؟

بنا بر تجربه در مورد ماهی های کوچک باید این کار را سریع انجام دهید ولی در مورد ماهی های بزرگ باید کمی بیشتر صبر کنید. ماهی های بزرگ بیشتر پشه ها را با سرعت پایین تری می‌گیرند و باید منتظر شوید تا پشه وارد دهان ماهی شود، بعد نخ را بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید