مطالب تخصصی تیراندازی, همه

مسابقات تیراندازی

مسابقات تیراندازی

مسابقات تیراندازی

ورزش تیراندازی (Shooting sport) یک ورزش رقابتی براساس دقت و سرعت است که به وسیله سلاح (تفنگ، تپانچه وساچمه‌زن) انجام می‌شود.
این ورزش در رده‌ها و رشته‌های مختلف و در سه وضعیت خوابیده، نشسته و ایستاده برگزار می‌شود.
تیراندازی از ورزش‌های اصلی بازی‌های المپیک است و از اولین دوره آن یعنی ۱۸۹۶ میلادی برگزار شده است.

مسابقات

مسابقات سلاح‌های تفنگ و تپانچه در مسافت‌های ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۳۰۰ متر برگزار می‌شود. برای مسافت ۱۰ متر، از سلاح بادی استفاده می‌شود و در مسافت‌های بیشتر سلاح خفیف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفنگ

مسابقات تیراندازی با تفنگ با دو سلاح تفنگ بادی و تفنگ خفیف انجام می‌شود. از جمله رشته‌های زیر:

 • مسابقات رسمی اهداف ثابت فدراسیون جهانی تیراندازی شامل شش ماده:
 1. تفنگ بادی ۱۰ متر

  تفنگ بادی 10 متر (10 meter air rifle) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به صورت ایستاده انجام می‌شود.
  این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک با تفنگ بادی کالیبر ۴٫۵ میلی‌متر (۰٫۱۷۷ اینچ) برگزار می‌شود، سنگین‌ترین وزن این تفنگ ۵٫۵ کیلوگرم است.

  نحوه ایستادن و تیراندازی

  تفنگ مورد استفاده

 2. تفنگ درازکش ۵۰ متر
  تفنگ درازکش ۵۰ متر (50 meter rifle prone) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به صورت درازکش یا دمرو انجام می‌شود.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک با تفنگ خفیف کالیبر ۲۲. (۵٫۶ میلی‌متر) برگزار می‌شود.
 3. تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر
  تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر ( 50 meter rifle three positions) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به سه صورت درازکش، نشسته و ایستاده انجام می‌شود.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک با تفنگ خفیف کالیبر ۲۲. (۵٫۶ میلی‌متر) برگزار می‌شود.
 4. تفنگ استاندارد ۳۰۰ متر
  تفنگ استاندارد ۳۰۰ متر (300 meter standard rifle) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به سه صورت درازکش، نشسته و ایستاده انجام می‌شود.این رشته ورزشی که در مسابقات جهانی فقط برای زنان برگزار می‌شود شبیه به تفنگ سه وضعیت ۳۰۰ متر بوده اما دارای محدودیت‌هایی می‌باشد، ۳ مرحله تیراندازی ۲۰ تایی در برنامه این نوع تیراندازی قرار داده شده است.
 5. تفنگ درازکش ۳۰۰ متر
  تفنگ درازکش ۳۰۰ متر (300 meter rifle prone) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به صورت درازکش انجام می‌شود.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی با تفنگ خفیف کالیبر ۲۲. (۵٫۶ میلی‌متر) برگزار می‌شود.
 6. تفنگ سه وضعیت ۳۰۰ متر
  تفنگ سه وضعیت ۳۰۰ متر (300 meter rifle three positions) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است که به سه صورت درازکش، نشسته و ایستاده انجام می‌شود.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک (۱۹۷۰–۱۹۰۰) با تفنگ خفیف کالیبر ۲۲. (۵٫۶ میلی‌متر) برگزار می‌شود.
 • مسابقات اهداف دونده در دو مسافت ۱۰ و ۵۰ متر
 • ورزش دوگانه (بیاتلون) که یکی از رشته‌های المپیک زمستانی است.
  ورزش دوگانه یا بیاتلون (biathlon) یا مسابقات دوگانه ترکیبی از دو ورزش اسکی صحرانوردی و تیراندازی است. اسکی صحرانوردی بر استقامت ورزشی، و تیراندازی بر میزان دقت شرکت‌کنندگان تأکید دارند.ورزش دوگانه در ابتدا یک ورزش حاشیه‌ای به حساب می‌آمد، اما به‌طور مداوم و موفق به ورزش‌های اصلی پیوست، به‌طوری‌که عموم مردم خواستار پخش آن از تلویزیون شدند. از ابتدای دههٔ ۱۹۹۰، بینندگانِ علاقه‌مند به این ورزش به‌طور ثابت افزایش یافت، به‌طوری‌که امروزه ورزش دوگانه در بعضی از کشورها، به‌ویژه آلمان، جزو محبوب‌ترین ورزش‌هاست.دوگانه قبل از این‌که به بازی‌های المپیک زمستانی اضافه شود، در قالب مسابقات جهانی دوگانه یا رقابت‌های جام جهانی دوگانه برگزار می‌شد.

تپانچه

مسابقات تپانچه نیز با دو سلاح تپانچه بادی و تپانچه خفیف برگزار می‌شود. متداول‌ترین رشته‌های سلاح تپانچه:

 • مسابقات رسمی اهداف ثابت فدراسیون جهانی شامل شش ماده:
 1. تپانچه بادی ۱۰ متر
 2. تپانچه آتش سریع ۲۵ متر (مردان)
 3. تپانچه آتش مرکزی ۲۵ متر (مردان)
 4. تپانچه استاندارد ۲۵ متر (مردان)
 5. تپانچه ۲۵ متر (زنان)
 6. تپانچه ۵۰ متر (مردان)
 • پنج‌گانه مدرن که از رشته‌های المپیک تابستانی است.
  پنج‌گانه مدرن به یک پیکار ورزشی گفته می‌شود که در آن پنج مرحله از پنج رشتهٔ ورزشی انجام می‌گردد. این پنج مرحله عبارت‌اند از شمشیربازی اِپِه، تیراندازی با تپانچه، شنای آزادِ ۲۰۰ متر، پرش با اسب و دو صحرانوردی ۳ کیلومتر. این رشته را پیر دو کوبرتنبنیان‌گذار المپیک ابداع کرد و در تمام دوره‌های المپیک برگزار شده‌است.

  تصویرنگاشت ورزش پنج‌گانهٔ مدرن

  در المپیک باستانی یونان نیز پنج‌گانه‌ای انجام می‌شد که به آن پنج‌گانهٔ باستان هم می‌گویند.

تفنگ ساچمه‌زن

مسابقات اهداف پروازی با تفنگ ساچمه‌زن انجام می‌شود. متداول‌ترین رشته‌های این سلاح شامل سه رشته زیر است:

 1. تراپ
  تراپ (trap) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک در دو بخش مردان و زنان برگزار می‌شود، در بخش مردان ۱۲۵ تیر و در بخش زنان ۷۵ تیر شلیک می‌شود.
 2. تراپ دوتایی
  تراپ دوتایی (Double trap) یا تراپ دوبل یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است.این رشته ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک در دو بخش مردان و زنان توسط تفنگ ساچمه‌زنی در فاصله ۱۶ یاردی (۱۴٫۶۳۰۴ متر) هدف برگزار می‌شود، در بخش مردان ۱۵۰ تیر و در بخش زنان ۱۲۰ تیر شلیک می‌شود.
 3. اسکیت
  اسکیت (Olympic skeet) یکی از رشته‌های فدراسیون جهانی تیراندازی است.این ورزش همانند تیراندازی با اهداف پروازی بوده اما اهداف در فاصله‌هایی نزدیک‌تر رها شده و تیراندازی نیاز به سرعت عمل بالا دارد، در مسابقات جهانی و المپیک در بخش مردان ۱۲۵ تیر و در بخش زنان ۷۵ تیر شلیک می‌شود.

منبع:
کتاب  قوانین و مقررات تیراندازی
ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید