روش‌های ماهیگیری, مطالب تخصصی ماهیگیری

ماهیگیری اسپینینگ

ماهیگیری اسپینینگ
ماهیگیری اسپینینگ

یکی از لذت بخش ترین روش‌های ماهیگیری در آب شیرین، روش ماهیگیری اسپینینگ است. در این روش از پرتاب طعمه‌ی مصنوعی که برای رقص بخصوصی در آب طراحی شده استفاده می‌شود. با کشیدن طعمه بوسیله‌ی چوب و چرخ ماهیگیری و ایجاد حالت رقص گونه، ماهیان شکارچی فریب خورده و گرفتار می‌شوند.

چرخ‌ های اسپینینگ به عنوان چرخ های اسپول ثابت نیز شناخته می‌شوند. این چرخ ها در ابتدا به منظور استفاده از طعمه هایی ساخته شده‌اند که برای پرتاب با چرخ های بایتستینگ زیادی سبک بودند

طعمه

یکی از عوامل کامیابی و موفقیت یک ماهیگیر در روش ماهیگیری اسپینینگ انتخاب طعمه مصنوعی مناسب برای مکانی می‌باشد که در نظر دارد در آن ماهیگیری کند.
اسپینر و لوری‌ها طرح ها و اشکال گوناگونی دارند. برای انتخاب آنها باید از مواردی زیادی آگاهی داشت، چون مدل‌ها با کارکردهای گوناگونی وجود دارند.
در انواع روش‌های ماهیگیری به طور نمونه رنگ لانسه و طیف نوری که لانسه در هنگام چرخش از خود منعکس می‌کند یکی از باارزشترین انگیزه‌ها برای گزینش نوع اسپینر نسبت به شرایط گوناگون است.
یگی دیگر از موضوعاتی که باید به آن آگاهی داشته باشیم، سایز آنهاست که رابطه مستقیم با تندی جریان آب و سایز ماهی دارد.

هرزگرد

موردی بسیار مهم در ماهیگیری اسپینینگ انتخاب هرز‌گرد مناسب است. در روش ماهیگیری اسپینینگ خیلی از ماهیگیران در گزینش هرز‌گرد مناسب اشتباه میکنند. در طعمه ها هم دسته های زیادی وجود دارد. مانند انواع لانسه ها و انواع ماهی مصنوعی و انواع ماهی ژله‌ای. سایز نخ در این سیستم زیر ۳۰ توصیعه می شود.
برای گزینش و انتخاب هرز‌گرد در انواع مختلف روش های ماهیگیری باید ببینیم چه چیزی از آن توقع داریم و چه کاری میخواهیم برای ما انجام دهد. یک هرز‌گرد باید از تاب خوردن و پیچیدن نخ جلوگیری کند، در غیر اینصورت کارایی ندارد.
اگر ما یک هرز‌گرد بزرگ انتخاب کنیم اسپینر با وزن کمش نمی‌تواند آن بچرخاند و تنها لیدر تاب میخورد. حتی در برخی اوقات این چرخش را به نخ اصلی هم منتقل می‌کند و نه تنها با پیچ خوردن، نخ گره می‌خورد و کاهش استقامت نخ در زمان کشش ماهی به وجود می آید، بلکه از چرخش درست اسپینر هم جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید