ساچمه‌های تفنگ بادی, مطالب تخصصی تیراندازی, همه

انواع ساچمه های تفنگ بادی

انواع ساچمه های تفنگ بادی

انواع ساچمه های تفنگ بادی

مشخصات

مطابق استانداردهای جهانی، ساچمه مرغوب باید مشخصات ویژه‌ای دارا باشد که مهم‌ترین آنها وزن مناسب و کیفیت ساخت و شکل آیرودینامیکساچمه‌است که در دقت تیراندازی تأثیر بسزایی دارد. برای تعیین مرغوبیت ساچمه از واحدی به نام گرین تجارتی (Grain) یا وزن ۲۰۰ دانه، استفاده می‌شود.گرین واحد بسیار کوچکی برابر با ۰۶۴۷/۰ گرم است. در سطح تجارتی برای سهولت کار این عدد، در ۲۰ ضرب شده و وزن ۲۰ دانه ساچمه مبنایاندازه گیری قرار می‌گیرد. طبق قرارداد حداقل وزن قابل قبول برای ۲۰ دانه ساچمه در کالیبر ۴٫۵ میلیمتر ۹۹ گرم است. همچنین این استاندارد برای کالیبر ۵٫۵ میلیمتر ۱۷۷ گرم می‌باشد.
استفاده از ساچمه‌های سبک و غیر استاندارد به فنر و آلات متحرک تفنگ آسیب میرساند.
 

انواع ساچمه‌های تفنگ بادی

  • ساچمه سرتخت (Wadcutter – Competition): برای تمرین نشانه روی و همچنین در میادین و مسابقات ورزشی از این نوع ساچمه استفاده می‌شود.ساچمه‌های سرتخت دقت بالاتری در تیر اندازی بوجود می‌آورند اما معمولاً برای تیراندازی در فاصله های نزدیک با دقت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
  • ساچمه نوک تیز (Pointed – Pest Control): دارای نوکی گمبدی شکل بوده و معمولاً برای نفوذ بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.ساچمه‌های نوک تیز نفوذ و صدمه عمیقتری ایجاد می‌کنند و این نوع ساچمه هم برای تیراندازی در فاصله های نزدیک مورد استفاده قرار میگیرد.
  • ساچمه نوک فرورفته (Hollow Point – Hunter): انواع جدیدی از ساچمه‌ها با نوک فرورفته هستند .این نوع ساچمه‌ها برای برد طولانی با تخریب بالا مورد استفاده گردیده و سر این ساچمه پس از برخورد با هدف صاف میشود و تخریب را به همراه نفوذ در پی دارد برای تیر اندازی به اهداف دوردست و شکار بکار می‌روند.همچنین قابلیت نفوذ بالایی در اجسام سخت مانند چوب، شیشه وپلاستیک دارند .
  • ساچمه گرد (Domed – All-Around):این ساچمه‌ها ساچمه‌های گرد گنبدی محسوب می‌گردند. دارای بدنه‌ای محکم برای برد طولانی با دقت بالا مورد استفاده قرار می گیرند و برای هر شکل تیر اندازی مناسب می باشند
  • ساچمه گرد (Domed –Pointed):این نوع ساچمه ترکیبی از ساچمه گرد و سوزنی می باشد که تمامی خصوصیات ساچمه گرد را با نفوذ ساچمه سوزنی به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید